SUPERINTENDENT DEVELOPMENT PROGRAM

Alumni Superintendents

John Allman, Keshequa CSD (former)
Stewart R. Amell, Sandy Creek CSD (former)
Bruce Amey, Avon CSD (former)
Richard Amundson, Lyons CSD (former)
Sandra Anzalone, Eden CSD
Robert Barraco, Richfield Springs CSD (Retired)
Judith A. Belfield, Phoenix CSD (Retired)
Jeremy Belfield, Lafayette CSD
Mark Bessen, Granville CSD
David C. Bills, Honeoye CSD
James Bodziak, Frontier CSD
Lynda Bookhard, Schenevus CSD (former)
Kyle C. Bower, Hammondsport CSD
Carol Boyce, Odessa-Montour CSD (former); currently Montrose,
Pa.
Mark T. Brand, Indian Lake CSD
Sean Bruno, Mexico Academy and CSD
Jeffrey Bryant, Camden CSD
Jonathan Buhner, South Colonie CSD
Philip Burrows, Honeoye Falls-Lima CSD (former)
Wendy Butler, Belfast CSD
Chris Byrne, Phoenix CSD
Matthew E. Calderon, Pembroke CSD
Richard A. Calkins, Alfred-Almond CSD
Marilyn Capawn, Keshequa CSD (former)
Gary J. Cerne, Dunkirk City SD
Laura Chabe, Amherst CSD
Charles G. Chafee, Waterville CSD
Joann Chambers, Potsdam CSD
Jason Chevrier, Schodack CSD
Michael Chirco, Gorham-Middlesex CSD (former)
Julie Christensen, Kendall CSD
Jeramy Clingerman, Marcus Whitman CSD
Jesse Coburn, Heuvelton CSD
Jane A. Collins, Salmon River CSD
Matt Cole, Livonia CSD
Denise Cook, Deposit CSD
Matt Cook, Newark CSD
William Crist, Oswego City SD (former)
Christine Crowley, Duanesburg CSD (retired)
Michael Crumb, Spencerport CSD
Kathleen M. Davis, Holland Patent CSD (retired)
Joseph DeCerbo, Bolivar-Richburg CSD (former)
Cynthia B. DeDominick, Lansingburgh CSD
Howard Dennis, Penn Yan CSD
Donna J. DeSiato, East Syracuse-Minoa CSD
Michael Deuel, Oriskany CSD (former)
Perry T. Dewey, Madison CSD
Paul Di Fonzo, Fredonia CSD
Michael DiFabio, Hannibal CSD (former)
Joseph W. DioGuardi, Addison CSD
Karen M. Donahue, Lyme CSD
Maureen Donahue, Southwestern CSD at Jamestown
Andy Doell, Bloomfield CSD
Kathy Dougherty, Northville CSD (former)
Rebecca Dunkel-King, Remsen CSD
Laura Dutton, Poland CSD
Cathy Fabiatos - Holland CSD
Brennan Fahey, Owen D. Young CSD
Jamie Farr, Canandaigua CSD
Patrick Farrand, Lisbon CSD
Timothy Farrell, Minerva CSD
Wendy S. Field, Bradford CSD
Bonnie R. Finnerty, Schroon Lake CSD (former)
Mary Beth Fiore, Elmira Heights CSD
Patricia Follette, Whitney Point CSD
Donna J. Fountain, Hannibal CSD (retired)
Loretta Fowler, Chateaugay CSD
Matt Frahm, Naples CSD
David Furletti, York CSD
Karen Geelan, Allegany-Limestone CSD; currently Valhalla
Jennifer Gaffney-Goodnough, Sacketts Harbor CSD
Michael Ginalski, Corning City SD
Mary Ellen Grant, Newark Valley CSD (former)
Corey Green, Owego-Apalachin CSD
Martha Group, Sherrill City SD
Robert S. Guiffreda, DS, Erie 2-BOCES (former)
Brian Hartwell, Pulaski CSD; (former) now DS, Cayuga-Onondaga
BOCES
Douglas Hay, Salamanca City Schools (former)
Patricia Haynes, Ellicottville CSD (former)
Daniel Henner, Ostelic Valley CSD (former); now Ass't Supt.,
Liverpool CSD
John W. Hertlein, Brocton CSD
Mary Hibbard, Whitney Point CSD (retired)
Michael J. Hoose, Cortland City SD
Robert Horan, Schodack CSD (former)
Frank C. House, Thousand Islands CSD (Retired)
David Hubman, NYS School for the Deaf
Gerry Hudson, Altmar-Parish-Williamstown CSD
Richard J. Hughes, Central Valley CSD (former); now Frontier
CSD
Ron Hughes, Tully CSD
Jon Hunter, Fairport CSD (former)
Scott Hunter, Chatham CSD (retired)
Paul Jenkins, Glens Falls City SD
Aaron Johnson, Avon CSD
Corliss Kaiser, Fayetteville-Manlius CSD (former)
Linda L. Kaumeyer, Pine Plains CSD
Michelle Kavanaugh, Plattsburgh City School District (former)
Theodore Kawryga, Interim Supt., Herkimer CSD
Elizabeth Kirnie, Norwood-Norfolk CSD
Pam Kissel, Churchville-Chili CSD (former)
Thomas Kopp, Keshequa CSD
Patricia LaBarr, Watertown CSD
Eric J. Lawton, West Valley CSD
Charles Leichner, Forestville CSD
Bruce Levin, Lake George CSD (Retired)
Helen Anne Livingston, Chester UFSD (former)
Lawrence Ljungberg, Hinsdale CSD
Gary Lonczak, Waterville CSD (former)
William R. Lynch, Fulton City SD
Lynn Macan, Cobleskill-Richmondville CSD (retired)
Kevin MacDonald, Genesee Valley BOCES
Greg Malloy, Morrisville-Eaton CSD
Thomas Manko, Mahopac CSD
Jody Francis Manning, Onondaga-Cortland-Madison BOCES
John Marshall, Bolivar-Richburg CSD (former)
Marshall Marshall, Pulaski CSD (former)
Margo Martin, Groton CSD
Matthew P. McGarrity, Orchard Park CSD
Phyllis Spiegel McGill, Onteora CSD (former)
Robert McIntosh, Wyoming CSD (Retired)
Robert McKeveny, Seneca Falls CSD
Suzanne McLeod, Union-Endicott CSD
Michael McMahon, Waverly CSD (former)
Joseph A. Menard, Central Square CSD (retired)
Dawn F. Mirand, Kenmore-Town of Tonawanda UFSD (retired)
Gary Mix, Pembroke CSD (former)
Peter Morgante, Pine Valley CSD (South Dayton)
Cammy Morrison, General Brown CSD
Kimberly Mueller, Wellsville CSD
Diane M. Munro, Florida UFSD
James Newton, Tonawanda CSD
Danielle O'Connor, Frewsburg CSD (former)
Michael Patton, South Glens Falls CSD (former) now Saratoga
Springs
Barbara Peters, Elmsford UFSD
Jackie Pexton Starks, District Supt, Madison-Oneida BOCES
Michael Piccirillo, Saratoga Springs City SD (retired)
James Picolla, Van Hornesville-Owen D. Young CSD (former)
Tracie L. Preston, Scio CSD (former)
Kraig D. Pritts, Tully CSD (retired)
Brian Pulvino, Fulton City SD
Jeffrey R. Rabey, Depew UFSD
Rita Racette, Phoenix CSD (Retired)
Keith Reed, Clymer CSD (former)
Michael Retzlaff, Bolivar Richburg
Christine Reynolds, Dolgeville CSD
David Richards, Oxford Academy & CSD; now Unatego CSD
Randy Richards, Lake Placid CSD (former) retired from Waverly
CSD
Sally Rojek, Broadalbin-Perth CSD (former)
Joseph Rotella, Onondaga CSD (Retired)
Susan Salvaggio, Niskayuna CSD (former)
Paul D. Savage, AuSable Valley CSD
Paul Scott, Peru CSD (former)
John Selover, Worcester CSD (former)
Robert Service, Mt. Markham CSD (former)
Julie Schwab, Enterprise Charter School
Kevin Shanley, Akron CSD
Sandra R. Sherwood, Dryden CSD (former) now DS Herkimer
BOCES
Edward Shirkey, Deposit CSD (retired)
Matt Sickles, Phelps-Clifton Springs (Midlakes) CSD
Gary Smith, Greene CSD (former)
Scott D. Smith, Cassadaga Valley CSD
Jeffrey Sortiso, Fredonia CSD
Ronald R. Spadafora, Oneida City SD (retired)
Michelle A. Spasiano, Franklinville CSD
Benjamin Spitzer, Chautauqua Lake CSD
Jennifer Spring, Cohoes City SD
Kathleen A. Spring, Rotterdam-Mohonasen CSD
Laurence Spring, Schenectady City SD
Randall Squier, Coxsackie-Athens CSD
Betsy Stiker, Addison CSD (former)
Garry Stone, Holland CSD (former)
Mark Stratton, Corinth CSD
Colleen Taggerty, Olean City SD (retired)
Gerardo Tagliaferri, Susquehanna Valley CSD (retired)
Cosimo Tangorra, Niskayuna CSD
Daniel Teplesky, Monticello CSD (Retired)
Anthony Tiabi, Cairo Durham CSD
Lawrence Thomas, Otselic Valley CSD (former)
Jason D. Thomson, Delaware Academy CSD
Tonia Thompson, Binghamton CSD
Craig J. Tice, Marcellus CSD (former) now Fayetteville-Manlius
CSD
Peter A. Tigh, LaFayette CSD (former)
Stephen M. Tomlinson, Broadalbin-Perth CSD
Marion Tunney, Bath CSD (former)
Maureen A. VanBuren, Fort Ann CSD
Jason R. Van Fossen, Maine-Endwell CSD
Susan Vickers, Hunter-Tannersville CSD
Stephan J. Vigliotti, North Rose-Wolcott CSD
Mark Vivacqua, DS, Herkimer BOCES (retired)
Robert B. Wagoner, Jr., Alexandria CSD (former)
Mark Ward, Ellicottville CSD
Susan L. Whitney, La Fargeville CSD (former)
Paul G. Williamsen, Mayfield CSD
Douglas H. Wyant, Hornell City SD

temp-image